چگونه از تیغه‌ی داماسکوس خود محافظت کنیم؟

 

 

 

 

شمشیر ساخته‌شده از فولاد داماسکوس

 

 

 

فولاد داماسکوس به خاطر طرح‌های کنتراستی همانند رگه و نقش مرمر با طرح‌های تیره و روشن ساخته شده از فلزات مختلف با خواص منحصر به فرد شناخته شده است. مراقبت خوب و صحیح از آن اهمیت بسزایی دارد تا جزئیات آن به دلیل زنگ زدگی از دست نرود. به طور کلی، باید اطمینان حاصل کنید که تیغه خشک بماند اما با لایه‌ای از موم یا روغن روان‌کننده مهر و موم و حفاظت شود تا رطوبت اضافی را از سطح تیغه زدوده و خارج کند. 
در اینجا شما را با نکاتی آشنا می‌کنیم که بتوانید به شکلی صحیح از تیغه‌ی ارزشمند خود محافظت کنید: 

 

 

آگاه باشید که چه زمانی و در چه موقعیتی از تیغه‌ی داماسکوس خود استفاده می‌کنید. 

 

 

در طی فرایند تولید، فولاد داماسکوس تحت عملیات شیمیایی قرار می‌گیرد تا الگوهای منحصر به فرد تیغه‌های دمشقی آشکار شود. این فرایند شامل جوشکاری الگو و حکاکی است تا جزئیات ایجاد شده در طی فرایند آهنگری را برجسته کند. این باعث می‌شود که سطوح اکسیداسیون مختلف، الگوهای تیره (اکسید شده) و روشن/براق را بر روی تیغه نمایش دهد (مقاومت در برابر اکسیداسیون). به همین دلیل، تیغه به ویژه مستعد آسیب است؛ هنگامی که بر روی غذاهای اسیدی (برای مثال میوه‌ها) یا محیط‌های مرطوب/نیمه مرطوب استفاده می‌شود.

 

 

از ساینده‌ها اجتناب کنید و تیغه‌ی خود را خشک نگهداری کنید. 

 

 

تیغه‌ی خود را بلافاصله پس از استفاده شستشو دهید و خشک کنید (از ساینده‌هایی مانند پارچه‌های زبر، پولیش فلزی و سیم ظرفشویی اجتناب کنید). مراقب باشید که تیغه را به صورت زبر و سخت نمالید. استفاده از ساینده یا پاک‌کننده‌ی فلز ممکن است اکسیداسیون حکاکی شده را که برای نمایش الگو بر روی تیغه‌ی دمشقی حک شده، حذف کند. به جای آن از مواد نرم‌تر مانند میکروفایبر (الیاف مصنوعی ظریف و با کیفیت) یا پارچه‌ی کتانی هنگام خشک کردن استفاده کنید تا از سایش تیغه جلوگیری شود. اگر حکاکی سطح تیغه به میزان قابل توجهی تغییر کند، ما توصیه می‌کنیم که تیغه‌ی خود را به سازنده‌ی شمشیر برای سرویس مجدد آن ارسال کنید. اگر شمشیر خود را از سایت ما خریداری کرده‌اید، در این لینک می‌توانید راه‌های ارتباطی با ما را پیدا کنید و شمشیر خود را برای سرویس دوباره برای ما ارسال کنید. 

 

 

 

یک کاتانا ساخته‌شده از فولاد داماسکوس

 

 

 

تیغه‌ی داماسکوس خود را با روغن‌کاری روان کنید. 

 

 

پس از شستشو و خشک کردن تیغه‌ی خود، آن را با موم یا روغن روان کنید تا رطوبت بر روی تیغه تأثیر منفی باقی نگذارد. اکثر تیغه‌های دمشقی از فولاد کربن بالا ساخته شده‌اند، یعنی آنها حاوی سطوح نسبتاً کمی از کروم در فولاد هستند. فولاد کربن (حتی فولاد کربن دمشقی) می‌تواند زنگ بزند، اگر به درستی از آن مراقبت نشود. شما باید اطمینان حاصل کنید که تیغه همواره پاک و خشک بماند تا از زنگ زدگی یا تغییر رنگ جلوگیری کنید.

 

 

تیغه‌ی داماسکوس خود را به درستی نگهداری کنید تا از زنگ‌ زدگی آن جلوگیری شود. 

 

 

وقتی از تیغه‌ی خود استفاده نمی‌کنید، اطمینان حاصل کنید که آن را در محیط خشک مانند یک جعبه یا کیف بالشتکی زیپ‌دار نگهداری می‌کنید تا از تیغه‌ی شما در مقابل رطوبت یا تغییرات دما محافظت کند. (برای مشاهده‌ی کیف‌ها و جعبه‌های نگهداری از شمشیر در سایت ما وارد این لینک شوید) بر همین اساس، شما همچنین باید از استفاده از رطوبت‌گیر در جعبه یا کیف شمشیر خود خود اجتناب کنید زیرا رطوبت بسیار کم می‌تواند باعث ایجاد ترک و شکاف در مواد طبیعی محصول مانند چوب موجود در دسته شود.
مراقبت صحیح از تیغه‌ی داماسکوس واقعاً باعث می‌شود که این قطعه‌ی ارزشمند و گرانبهای شما آزمون زمان را پشت سر بگذارد. اگر دسته‌ی تیغه‌ی شما از مواد مصنوعی مانند چرم مصنوعی ساخته شده است، نباید درباره‌ی رطوبت نگران باشید، فقط اطمینان حاصل کنید که رطوبت بر روی تیغه‌ی شما تأثیر نگذارد. ما پیشنهاد می‌کنیم که یک ابزار نظافت خوب به همراه خود داشته باشید تا پاکسازی آسان و بی ‌دردسر بخشی از روال روزانه‌ی شما در استفاده از شمشیر باشد. به دنبال چیزهای گران‌ قیمت نباشید. می‌توانید ابزار نظافت را از سایت ما خریداری کنید. برای خرید این محصول کافی است تا اینجا کلیک کنید. 

 

 

 

یک چاقو ساخته‌شده از فولاد داماسکوس

 

 

 

نکات کلی 

 

 

به طور کلی، الزامات نگهداری پایه‌ای از فولاد دمشقی به غیر از چند مورد، همانند هر شمشیر دیگری است. فقط اطمینان حاصل کنید که تیغه را‌ همواره روغن‌کاری می‌کنید و هرگونه آب و مواد باقی‌مانده از برش را به سرعت پاک می‌کنید. (برای کسب اطلاعات بیشتر این مطلب را نیز بخوانید.)
همچنین لمس تیغه با دست‌های برهنه و پاک نکردن فوری آن پس از برش، به دلیل اسیدهای موجود در دست‌ها باعث زنگ زدگی می‌شود. دم و بازدم بر روی تیغه نیز باعث تجمع رطوبت می‌شود و دوباره، به زنگ زدگی می‌انجامد. در همه‌ی موارد پیشگیری بهتر از درمان است؛ به ویژه با شمشیرهای ساخته شده از فولاد دمشقی. زیرا نمی‌توانید فقط پولیش فلز بگیرید و آن را مانند یک شمشیر معمولی پاک کنید چون اینگونه الگوی داماسکوس حک شده بر آن به مرور از بین خواهد رفت. 
در کل باید رویکرد کاملاً متفاوتی داشته باشید. ابتدا باید هر گونه خراش یا زنگ را مانند هر شمشیر دیگری پاک کنید. سپس باید الگو را اصطلاحاً دوباره ظاهر کنید - و برای انجام این کار، باید از مخلوط اسید و سرکه استفاده کنید، بنابراین باید با لباس محافظ، عینک و در یک مکان تهویه شده باشید، زیرا بازی با هر نوع اسید خطرناک است.
اسید مورد نیاز PCB (اسید مایع مدار چاپی) و سرکه‌ی سفید است که باید به صورت ۵۰/۵۰ مخلوط شود، ابتدا سرکه را ریخته و سپس اسید را اضافه کنید (نه برعکس، زیرا ممکن است باعث انفجار شود، اگر اسید را اول اضافه کنید). 
سپس فقط یک پارچه‌ی سفید پاک را بگیرید و با دستکش، پارچه را در مخلوط اسید فرو کنید و تیغه را با پارچه‌ی مرطوب و نم‌دار (اما نه پارچه‌ی چکه‌کننده) به طول کل آن بمالید تا شروع به تیره شدن کند. با این عملیات باید الگو دوباره ظاهر شود. در نهایت، تیغه را با آب پاک کرده و سپس با الکل پاک کنید و تیغه را کاملاً خشک کنید. کار تمام است.
در برخی موارد، الگوی سطح تیغه دوباره ظاهر نمی‌شود. جدا از این که ممکن است عملیاتی که در بالا توضیح دادیم را به درستی انجام نداده باشید، این معمولاً به این معنی است که شمشیر شما متاسفانه از فولاد دمشقی جعلی ساخته شده، که بدبختانه در شمشیرهای ارزان قیمت بسیار رایج است. همواره در انتخاب شمشیر خود دقت کنید و مطمئن شوید که شمشیر خود را از فروشگاه معتبری خریداری می‌کنید. در فروشگاه ما انواع مختلفی از شمشیرهای ساخته‌شده از فولاد دمشقی وجود دارد که می‌توانید از بین آن‌ها شمشیر موردعلاقه‌ی خود را انتخاب کنید و اطمینان حاصل کنید که تیغه‌ای با کیفیت عالی با خدمات پس از فروش در اختیار دارید. برای مشاهده و خرید شمشیرهای ساخته‌شده از فولاد داماسکوس اینجا کلیک کنید. 
 

 

 

شمشیر صلیبی داماسکوس، از محصولات کارگاه ما

 

 

 

نظافت و نگهداری از شمشیر، در طول عمر شمشیر شما نقش بسیار پر رنگی دارد. الزامات نگهداری از شمشیر داماسکوس، مانند شمشیرهای دیگر همچون کاتانا است. پیشنهاد می‌کنیم سری به صفحه‌ی یوتیوب شمشیر بیگدلی بزنید و این ویدیو را نیز مشاهده کنید: 

 

 

۵
از ۵
۱ مشارکت کننده
خرید شمشیر سامورایی

دیگر نوشتارها

سبد خرید

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش