تیز کردن شمشیر

 

هر سلاحي نياز به مراقبت هاي مخصوص خود دارد، شمشيرها نيز از اين قاعده مستثني نيستند. البته سلاحی چون شمشیر که امروزه استفاده های خاصی دارد، به ندرت و پس از بارها استفاده نیاز به تیز شدن پیدا می کند. بايد دانست که تيز کردن شمشير کار ساده اي نيست و در صورت عدم رعايت موارد مختلف، ممکن است صدمات جبران ناپذيري به تيغه وارد شود. در صورتي که مايل به انجام اينکار توسط خودتان هستيد مراحل زير را به دقت دنبال نماييد.


تیز کردن لبه سه مرحله دارد، که با توجه به وضعیت لبه آن ها را انجام می دهیم. اگر لبه ی شمشیر تیز است و نیاز به رسیدگی دارد، از مرحله ی دوم و یا سوم شروع کنید. دقت نمایید که زیاده روی در ساییدن، لبه ی سلاح را در طولانی مدت نازک و شکننده می کند. پس بهتر است در تیز کردن شمشیر خسیس باشید!

1.
برای شروع کار، در شرایط نوری صحیح قرار گرفته و شمشیر را روی میز قرار دهید. سپس یک قطعه ی چوبی ثابت را زیر ده سانتی متر انتهاییِ تیغه قرار دهید، به طوری که تیغه با سطح میز 3 تا 5 سانتی متر فاصله داشته باشد. سپس سوهان را با زاویه ی 30 درجه نسبت به تیغه، روی لبه قرار داده و یکبار ابتدا تا انتهای آن را با فشار کم روی لبه بکشید. همینکار را تا رسیدن به تسوبا انجام دهید. این عمل باید یکطرفه انجام شود (یعنی شمشیر را طوری روی میز قرار دهید، که خود، پشتِ آن قرار گیرید. سپس سوهان را به صورت عمود بر طولِ تیغه، با زاویه یِ 30 درجه به لبه تکیه دهید و در "همان جهت" لبه را سوهان بزنید) در این مرحله، کم زیاد است! هر چه بیشتر لبه را سایش دهید، نازکتر شده و در طولانی مدت آسیب پذیر خواهد شد. بعد از آنکه یکبار یک طرفِ تیغه را سوهان زدید، آن را برگرانید و با همان زاویه و همان فشار طرفِ دیگر را نیز سوهان بزنید. اینکار را به آرامی انجام دهید. پس از دو یا سه بار، لبه ی براق نمایان می شود. این مرحله به محض مشاهده ی لبه ی براق به اتمام می رسد.

 

 

2.
برای تیز کردن لبه از سنگ های مخصوصی استفاده می شود که باید ابتدا آنها را در آب قرار دهید تا مقداری نرم شوند.
خیساندنِ سنگ های مخصوص تیز کردن، بسته به نوع سنگها مي تواند بين 10 تا 20 دقيقه زمان ببرد. اضافه کردن مقداري سديم بيکربنات يا همان جوش شيرين به آب موجب تغيير پ اچ آب شده و از پوسيدگي جزئي فلز حين تيز کردن آن جلوگيري مي کند.
دقت نمایید که سنگ ها بعد از هر بار استفاده سطحی مقعر خواهند داشت. استفاده از سنگی با درجه سختی نزدیک، برای صاف کردن و ایجاد فرم اصلی توصیه می شود. ساییدنِ سطحِ دو سنگِ تیز کن به یکدیگر آنها را مسطح می کند. بهتر است لبه یِ سنگ ها را نیز توسط سوهان گِرد کنید.

برای شروع این مرحله، سنگ را روی میز قرار دهید و دسته یِ شمشیر را با یک دست گرفته، و دو انگشت دست دیگرتان را روی نقطه ای نزدیک به کیساکی بگذارید و سعی کنید علاوه بر کنترل فشار و یکسان سازیِ فشار وارد شده، زاویه یِ تیغه با سنگ را نیز روی 30 درجه حفظ کید. حالا لبه را از یک طرف سنگ تا طرفِ دیگرِ آن بکشید. تمام لبه را به همین شکل روی سنگ قرار داده و اینکار را انجام دهید.  سپس در جهت دیگر میز قرار گرفه و سمت دیگر تیغه را نیز دقیقا با همان زاویه و فشار روی سنگ بکشید.

 

 

3.
در مرحله ی آخر نیاز به یک یا چند سمباده خواهیم داشت. سمباده ای با سختی 400 گریت برای لبه ی شمشیرها بسیار مناسب است. آن را در قطعات 3 در 3 سانتی متر برش دهید و مقداری خیسشان کنید. حل کردن مقداری سدیم بیکربنات در آب می تواند جلوی پوسیدگی جزئی حین تیز کردن را بگیرد. اکنون لبه را به سمت بیرون قرار داده و سمباده را با دو انگشت خود روی آن قرار دهید. مهم است زاویه یکسان با مراحل پیشین (30 درجه) در این مرحله نیز رعایت شود. سمباده را از بالا تا پایین (از نوک تا تسوبا) بکشید و پس از انجام چندباره‌ی این عمل، تیغه را بچرخانید و در سمت دیگر آن قرار بگیرید و همین عمل را تکرار کنید.
پس از چند دقیقه لبه ی تیز با همه ی نقاط تیغه همسان شده و تیغه کاملا یکدست به نظر خواهد رسید. اکنون شمشیر تیز شده و کافی ست با یک دستمال کتان بدون پرز آن را تمیز کنید و حتی بهتر خواهد شد اگر تیغه را با روغن میخک (یا یک روغن طبیعی دیگر) پاک کنید.

توجه داشته باشید که این مرحله می تواند بسیار خطرناک باشد. فشار زیاد انگشت ها، بعلاوه ی لبه ی تیز تیغه به راحتی سمباده را برش داده و موجب جراحت انگشت شما خواهد شد. پس مهم است تمام حواستان را به همین چند دقیقه اختصاص دهید.

 

۵
از ۵
۱۰ مشارکت کننده

دیگر نوشتارها

طراح و سازنده ابزارهای رزمی و ورزشی. ایران- زنجان
۰

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش